Ízelítő a cikkből:
Hogyan dicsérjünk jól? Miért, lehet rosszul is? De még mennyire! Sőt, gondoltad volna, hogy a dicséreteket nemcsak adjuk és kapjuk, hanem számtalanszor (tudtunkon kívül) vissza is utasítjuk? Miközben dicséretet kérni vagy magunkat dicsérni sokszor eszünkbe sem jut…
Vigyázz, mit dicsérsz!
Amit dicsérsz, azt erősíted. Tehát, ha egy gyermek mindig csak a végeredményért kap pozitív visszajelzést, akkor könnyen válhat teljesítményszorongóvá.
Miért?
Mert rendszeresen csak a produkált eredményért kapja meg a “vágyott jutalmat” a dicséretet. Így pedig arra lesz motivált, hogy minél több eredményt mutasson fel. Illetve, ha nem sikerül az eredménnyel kivívnia a jutalmat, akkor azt kudarcnak éli meg.
Ez könnyen elkerülhető, ha felváltva nemcsak az eredményt, de az erőfeszítést is dicsérjük! És ne csak akkor figyeljünk erre, ha egy gyerekről van szó! A felnőttek is ugyanígy működnek: a kollégák, a férjek, de még az anyós is.
Ne feledjük: sokszor sokkal több befektetett energia áll egy kudarcba fulladt próbálkozás mögött, mint egy könnyű siker mögött! Pláne, hogy a végeredmény elmaradása sem jelenti azt, hogy nem ért semmit a belefektetett munka…
Engedd meg, hogy megdicsérjenek!
Lehet, hogy nem figyeltél rá eddig, de gondold végig: hogyan szoktál reagálni, amikor valaki bókol vagy megdicsér?
Elfogadod vagy elutasítod?
- “De jól nézel ki ma reggel!”
- “Ááá, dehogy, alig aludtam, és hetek óta a fodrászhoz sem jutottam el…”
Hát pontosan így utasítjuk vissza a dicséreteket. Érezzük a példán keresztül, ahogy szinte lepattan a befogadó félről a bók.
Mikor és miért utasítjuk vissza tudtunkon kívül a dicséretet?
Ha nincs összhangban a visszajelzés a saját magunkról kialakított képpel, akkor…
A teljes cikk a she.hu gondozásában jelent meg és az alábbi linken keresztül érhető el közvetlenül:
http://www.she.hu/nofilter/20170414-dicseret-pszichologia-eredmeny-erofeszites-reakcio-megdicserni-elfogadni.html